بورس چیست؟

بورس چیست؟

تاریخچه نام بورس

پیدایش واژه بورس برمی گردد به قرن پانزدهم میلادی که در آن زمان بازرگانان و کسبه شهر بُوروژ در کشور بلژیک در میدانی به نام تِربورس در مقابل خانه شخصی به نام واندر بورس دور هم جمع می شدند و به حراج کالا های خود می پرداختند. از آن زمان به تمام مکان هایی که مردم در آنجا به معامله و خرید فروش می پردازند واژه بورس اطلاق می شود. (ویکی پدیا)

پیدایش ایده بورس

از گذشته بازرگانان به دنبال روشی بودند تا سود دهی معاملات خود را بیشتر و زیان احتمالی آن را کمتر کنند. در نتیجه عده ای را در فعالیت های تجاری خود شریک کردند تا سرمایه بیشتری برای تجارت داشته باشند و احتمال شکست خود را کاهش دهند. همچنین سود و زیان احتمالی را هم با آنها تقسیم کنند.

این ایده مؤثر واقع شد و پس از مدتی هر تاجری به خصوص کسانی که فعالیت های بزرگ اقتصادی داشتند، تصمیم گرفتند که فعالیت های خود را به این روش انجام دهد. به مرور زمان این شیوه مشارکت در فعالیت های اقتصادی نظام مند شده و منجر به تشکیل شرکت های سهامی عام گردید. اما با توسعه این شیوه و افزایش سرمایه گذاران لازم بود تا مکانی برای ساماندهی به این فعالیت ها ایجاد شود. در نتیجه مراکزی به این منظور ایجاد شدند و بورس نام گرفتند.


بازار بورس چییست؟

بازار بورس جایی است که دارایی های مختلف در آن داد و ستد می شود.

بازار: هر مکانی که در آن داد و ستد هر نوع دارایی انجام شود را بازار می نامیم.

دارایی: دارایی به دو دسته واقعی یا مشهود و مالی یا نامشهود تقسیم می شود. برای مثال ساختمان و ماشین آلات یک کارخانه تولیدی، دارایی مشهود و سهام آن کارخانه، دارایی  نامشهود حساب می شود.

در ایران بازار بورس متشکل از چهار بازار بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی می باشد.

بورس اوراق بهادار تهران

بورس اوراق بهادار در این بازار دارایی های مالی یا نامشهود از قبیل سهام شرکت ها و اوراق مشارکتی داد و ستد می شود.

فرابورس ایران

بازار فرابورس ایران از نظر ظاهری تفاوت خاصی با بازار بورس اوراق بهادار تهران ندارد و در این بازار نیز سهام شرکت ها و اوراق مشارکتی از قبیل اوراق تسهیلاتی و اختیار معاملات داد و ستد می شود. اما به طور خلاصه در بیان تفاوت این دو بازار می توان عنوان کرد که پذیرش شرکت ها در بازاربورس اوراق بهادار سخت گیرانه تر از بازار فرابورس ایران است و لذا برخی شرکت های سهامی عام در فرابورس ایران پذیرش می شوند.

بورس کالا

همانطور که از نام این بازار مشخص است، در بورس کالا دارایی های واقعی یا مشهود از قبیل فلزات، محصولات پتروشیمی و زراعی و همچنین قرارداد های آتی پسته، زیره و زعفران داد و ستد می شود.

بورس انرژی

در بورس انرژی همانطور که از نام آن استنباط می شود حامل های انرژی نظیر نفت، بنزین، برق و …. مورد داد و ستد قرار می گیرد. توجه داشته باشید که بازار های بورس کالا و انرژی مخاطبان خاص خود را دارند و آنچه که از بازار بورس در ایران مورد توجه عموم مردم هست بازار بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران می باشد.

در مقالات بعدی مشاورین سبز به توضیح شرایط ورود به بازار بورس و فعالیت در آن خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *