خرید پله ای

خرید پله ای

خرید پله ای چیست؟ چگونه پله ای خرید کنیم؟

شاید این اصطلاح را زیاد شنیده باشید. اما آیا می‌دانید معنای آن چیست؟ خرید پله ای در واقع ساده شده روش مارتینگل می‌باشد. در خرید پله ای به طور خیلی ساده شما خرید خود را به چندین قسمت مساوی تقسیم می‌کنید و در فواصل قیمتی مشخصی اقدام به یک مرحله خرید می‌کنید. این فواصل قیمتی در ساده ترین حالت می‌تواند فواصل ده درصدی یا در حالت حرفه‌ای تر نواحی حمایتی پیش روی نمودار قیمتی سهام مدنظر باشد. بگذارید ابتدا حالت ساده تر را توضیح دهیم:

برای مثال اگر قصد خرید به مبلغ 50 میلیون تومان از سهام یک شرکت را دارید که اکنون قیمت آن 2000 تومان است، به جای آن که تمام این 50 میلیون تومان را یکجا خرید کنید، آن را در 5 پله 10 میلیونی خرید کنید.

خب این کار چه مزیتی دارد؟ همانطور که پیش تر اشاره شد این روش مختص بازار های نزولی است و قاعدتاً قیمت سهام هر روز در حال کاهش خواهد بود. پس برای مثال ترتیب پله ها به این شکل خواهد شد: پله اول در قیمت 2000 تومان، پله دوم در قیمت 1800 تومان، پله سوم در قیمت 1600 تومان، پله چهارم در قیمت 1400 تومان و پله پنجم در قیمت 1200 تومان. با این کار با هر پله خرید قیمت میانگین تمام شده برای شما کاهش می‌یابد و در نهایت قیمت تمام شده هر سهم برای شما معادل میانگین پله ها یا به عبارتی 1600 تومان خواهد بود. پس انگار که شما کل خرید خود را در قیمت 1600 تومان انجام داده اید. البته ممکن است اصلا قیمت سهام مدنظر از 1500 تومان پایین تر نرود یا اتفاق های دیگری بیوفتد. اما در این مثال برای آنکه راحت تر متوجه شوید فرض می‌کنیم ریزش قیمتی سهام مدنظر تا قیمت 1000 تومان ادامه داشته باشد و سپس از این قیمت شروع به رشد کند. خب اکنون شما چه وضعیتی دارید؟ به لطف خرید پله ای قیمت تمام شده هر سهم برای شما اکنون 1600 تومان است و به محض آن که رشد سهام مذکور آغاز شود و به قیمت 1600 تومان برسد شما وارد سود می‌شوید. در حالیکه اگر یکجا خرید می‌کردید باید تا قیمت 2000 تومان صبر می‌کردید تا وارد سود شوید. شاید بپرسید چرا صبر نکنیم و از ابتدا کل خریدمان را در قیمت 1000 تومان انجام ندهیم؟ پاسخ ساده است. همانطور که گفته شد ممکن است قیمت سهام مدنظر از 1500 تومان پایین تر نرود و اگر بخواهید منتظر بنشینید فرصت خرید سهام مورد نظرتان را از دست بدهید.

 

 [یک مقاله جالب دیگر در همین رابطه بخوانید: خرید به روش مارتینگل] 

 

اما خرید پله ای در حالت حرفه‌ای تر چگونه است؟ برای این این کار شما باید با مفاهیم مقاومت و حمایت در تحلیل تکنیکال آشنا باشید. شما در یک روند نزولی می‌توانید مطابق اصول تحلیل تکنیکال  نواحی حمایتی که احتمال دارد قیمت سهام مورد نظرتان از آن ها بازگشته و شروع به رشد کند را پیدا کنید اما نمی‌توانید به قطعیت بگویید بازگشت از کدام یک اتفاق می‌افتد.  در این صورت نیازی نیست که با فواصل ده درصدی پله های خود را بچینید. بلکه پله هایتان را بر اساس نواحی حمایتی تنظیم می‌کنید. همان مثال قبل را در نظر بگیرید، با این تفاوت که شما یک فرد حرفه‌ای تر هستید و بر اساس تحلیل خود قیمت های 1500 تومان و 1000 تومان را نواحی حمایتی سهام مدنظرتان می‌دانید و از طرفی هم مطمئن نیستید که قیمت سهام مورد نظر از کدام یک باز خواهد گشت. پس به جای آنکه تمام خرید خود را در یک مرحله انجام دهید آن را به 3 قسمت مساوی در قیمت های 2000 تومان، 1400 تومان و 1000 تومان تقسیم می‌کنید. با این کار انگار که تمام خرید خود را در قیمت 1460 تومان انجام داده اید و هر زمان که قیمت سهام شما از 1460 تومان عبور کند وارد سود می‌شوید.

 

 [یک مقاله جالب دیگر در همین رابطه بخوانید: کم کردن میانگین] 

 

آیا خرید پله ای همواره کار درستی است؟

اساس خرید پله ای بر اصل کم کردن میانگین خرید است. پس در خرید پله ای باید علاوه بر این که سهم مذکور مورد تحلیل تکنیکال قرار گرفته، طبق تحلیل بنیادی از ارزندگی لازم نیز برخوردار باشد. بسیاری از بزرگ ترین ضرر های معامله گری در بازار بورس ناشی از عدم توجه به همین مسئله است. بدین شکل که معامله گر، یک موقعیت نامناسب را به امید بازگشت قیمت همچنان ادامه داده و با افزودن پله های بیشتر به دنبال کم کردن میانگین و کاهش ضرر خود هست، غافل از اینکه سهم مورد نظرش از ارزندگی کافی برخوردار نبوده و پس از رسیدن به قیمت 1000 تومان (که یکی از نواحی حمایتی بوده) مدت های طولانی در حدود همان قیمت باقی می‌ماند و رشدی در آن اتفاق نمی‌افتد. در این حالت معامله گر علاوه بر اینکه متحمل زیان مالی شده، از نظر زمانی هم ضرر کرده و در این مدت موقعیت های بسیار مناسبی را هم برای خرید سهم های دیگر از دست داده است. پس در استفاده از این تکنیک باید دقت کافی به ارزندگی سهم نیز لحاظ شود.

 

 [برای آشنایی با مفاهیم مقاومت و حمایت به مقاله تحلیل تکنیکال مراجعه کنید.] 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *