راهنمای کامل مجامع شرکت ها در بورس

راهنمای کامل مجامع شرکت ها در بورس

مجمع چیست؟ انواع مجامع بورسی کدام است؟

بگذارید ابتدا به سراغ تعریف مفهوم مجمع برویم. به بیانی ساده به گردهمایی سهامداران و هیئت مدیره یک شرکت مجمع گفته می‌شود. مجامع شرکت های بورسی به سه نوع مجمع عمومی عادی سالیانه، مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی مؤسس تقسیم می‌شود. برای آنکه این مجامع به رسمیت شناخته شود، باید حداقل دارندگان نیمی از سهام شرکت در جلسه حاضر باشند. هر سهامداری که مایل به شرکت در مجامع عمومی باشد باید برای شرکت در جلسه، مجوز یا کارت ورود به جلسه را پیش از برگزاری مجمع از شرکت دریافت کند.

هدف از برگزاری مجمع می‌تواند تصمیم گیری درباره فعالیت های شرکت، تعیین صورت وضعیت مالی، انتخاب اعضای هیئت مدیره و بسیاری موارد دیگر باشد. برگزاری مجمع یک شرکت بورسی، بر روی سهام آن شرکت اثراتی خواهد گذاشت که در ادامه این مقاله به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

مجمع عمومی عادی سالیانه

شرکت های بورسی هر ساله یکبار مجمع عمومی عادی سالیانه تشکیل می‌دهند و در این مجمع به انتخاب هیئت مدیره، تعیین صورت های مالی شرکت، مشخص کردن میزان سود یا زیان حاصل شده به ازای هر سهم، تصویب میزان سود نقدی تقسیم شده بین هر سهم و رسیدگی و بررسی گزارشات مدیران و بازرسان شرکت می‌پردازند. مطابق قانون تجارت، مهلت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه حداکثر چهار ماه پس از اتمام سال مالی شرکت است و از آنجا که سال مالی اکثر شرکت های بورسی پایان سال تقویمی یا همان 29 اسفند ماه می‌باشد، مجمع سالیانه اکثر شرکت ها در ماه های خرداد و تیر برگزار می‌شود.

مجمع عمومی فوق العاده

به طور خلاصه هر مجمعی غیر از مجمع عمومی عادی سالیانه که تنها یک بار در سال برگزار می‌شود، مجمع عمومی فوق العاده نامیده می‌شود. هدف از برگزاری این مجامع می‌تواند مواردی نظیر انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره، تغییر اساسنامه شرکت، پیشنهاد افزایش سرمایه و هر مورد دیگری که مستلزم تصمیم گیری توسط سهامداران خواهد بود، باشد.

مجمع عمومی مؤسس

از آنجا که این مجمع تنها یک بار در تمام دوره فعالیت یک شرکت برگزار می‌شود کمتر از دو مجمع عادی سالیانه و مجمع فوق العاده مورد توجه سهامداران است. مجمع عمومی مؤسس به بیان ساده اولین مجمع عمومی یک شرکت بورسی است که برگزار می‌شود و مواردی که در این مجمع مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارت اند از:

  • رسیدگی به گزارش مؤسس شرکت و تصویب آن
  • احراز پذیره نویسی سهام شرکت و تأدیه (پرداخت) مبالغ لازم
  • تصویب یا در صورت لزوم اصلاح اساسنامه شرکت
  • انتخاب اولین هیئت مدیره و بازرسان شرکت
  • تعیین روزنامه کثیر الانتشار برای اعلام هرگونه دعوت یا اطلاعیه های بعدی تا زمان تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه

چگونه از برگزاری مجامع مطلع شویم؟

در صورتی که یک شرکت قصد برگزاری مجمع داشته باشد، باید حداقل در بازه زمانی 10 تا 40 روز جلوتر از تاریخ برگزاری مجمع، اقدام به انتشار آگهی دعوت به مجمع نماید. این آگهی هم از طریق چاپ در روزنامه کثیر الانتشار و هم از طریق سامانه کدال (codal.ir) اطلاع رسانی می‌شود که در آن جزئیاتی نظیر تاریخ، زمان، مکان و دستور جلسه مجمع مشخص شده است.

نکاتی درباره برگزاری مجامع

تمام کسانی که در زمان برگزاری مجمع، سهامدار آن شرکت باشند، مشمول تصمیماتی نظیر تقسیم سود نقدی، افزایش سرمایه و…. که در مجامع گرفته شود، خواهند شد.

نماد معاملاتی شرکت های بورسی معمولاً دو روز کاری پیش از برگزاری مجمع متوقف می‌شود و امکان معامله آنها وجود نخواهد داشت. لذا در صورتی که مایل نیستید در مجامع شرکت کنید و مشمول تصمیمات مجمع نشوید، پیش از آنکه نماد معاملاتی شرکت بسته شود اقدام به فروش سهام خود نمایید.

طبق قانون تجارت، شرکت ها حداکثر تا هشت ماه پس از تاریخ برگزاری مجمع فرصت دارند تا سود نقدی هر سهم را بین سهامداران تقسیم کنند. البته پیش از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، زمانبندی پرداخت سود از طریق روزنامه کثیر الانتشار و سامانه کدال اطلاع رسانی می‌شود و می‌توانید از این طریق از تاریخ و نحوه پرداخت سود نقدی مطلع شوید.

حتی اگر در زمانبندی اعلام شده برای دریاقت سود نقدی خود اقدام نکنید، مبلغ مذکور به عنوان طلب شما از شرکت محفوظ خواهد ماند و هر زمانی که نسبت به دریافت سود نقدی سهام خود اقدام کنید قابل دریافت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *