میانگین کم کردن

میانگین کم کردن

کم کردن میانگین خرید به چه معناست؟

در معامله گری هیچ گاه نمی‌توان در کم ترین قیمت (کف) وارد معامله و در بیشترین قیمت (سقف) از آن خارج شد (مگر به کمک شانس و اقبال). لذا گاهی اوقات ممکن است زمانی که وارد یک معامله می‌شوید به دلایلی مختلفی قیمت سهامی که خریداری کرده اید مقداری افت کند و پایین تر هم برود و پس از آن رشدش شروع شود. در این لحظه شما وارد زیان شده اید. اکنون باید چه کار کرد؟ در این حالت اصطلاح کم کردن میانگین خرید به کار می‌ رود. فرض کنید قیمت سهمی 2000 تومان است و شما برای آن حد سود (هدف قیمتی) 3500 تومان را متصور هستید و آن را خریداری می‌کنید. اما پس از خرید کردن قیمت سهام مذکور تا 1800 تومان پایین می‌آید. اکنون اگر به همان اندازه قبلی باز هم از سهام مذکور خریداری کنید قیمت میانیگن خرید هر سهم برای شما به 1900 تومان (میانگین 2000 و 1800) کاهش می‌یابد و شما میانگین کم کرده اید. این کار کمک می‌کند تا افت قیمت را به فرصتی به نفع خود تبدیل کنید و در نهایت از معامله سود بیشتری به دست آورید. برای همین است که اکثر معامله گران حرفه ای توصیه به خرید پله ای دارند. خرید پله ای روشی است که بر اساس کم کردن میانگین طراحی شده و به شما کمک می‌کند شرایط نامطلوب افت قیمت را به فرصتی مطلوب برای خود تبدیل کنید.

 

 [یک مقاله جالب دیگر در همین رابطه بخوانید: خرید پله ای] 

 

آیا کم کردن میانگین همواره کار درستی است؟

این سوال پاسخ مطلقاً بله یا خیر ندارد. اگر شما به دنبال کسب سود های کوتاه مدت و اصطلاحاً نوسانگیری در بازار هستید ممکن است میانگین کم کردن برای شما جز زیان زمانی چیز دیگری نداشته باشد چرا که می‌توانستید سرمایه تان را به جای آنکه برای میانگین کم کردن خرج کنید، وارد معامله دیگری کنید و سود قابل توجهی از آن به دست بیاورید. اما اگر به دنبال سود های کوتاه مدت نباشید یا بر مبنای تحلیل بنیادی اقدام به معامله گری کرده اید، کم کردن میانگین می‌تواند برای شما سودمند باشد. چرا که محدودیت زمانی کوتاه مدت برای کسب سود در نظرتان نیست.

نکته مهم دیگر آن است که برای میانگین کم کردن باید از صحت تحلیل خود و ارزنده بودن سهم مطمئن باشید. اگر بدون تحلیل صحیح از وضعیت یک سهم و یا ارزنده نبودن آن اقدام به خرید کرده و با افت قیمت، به امید واهی بازگشت آن سهم، مدام میانگین کم کنید، در نهایت چیزی به جز زیان های سنگین نصیبتان نخواهد شد. پس باید دقت کنید که در هر شرایطی کم کردن میانگین کار درستی نیست. گاهی بهتر است با افت قیمت و رسیدن آن به حد ضرری که برای معامله تعیین کرده اید از معامله خارج شوید تا زیان های سنگین تری متحمل نشوید.

 

 [برای آشنایی با مفاهیم حد سود و حد ضرر به مقاله تحلیل تکنیکال مراجعه کنید.] 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *