همه چیز درباره اوراق اختیار فروش تبعی

اوراق اختیار فروش تبعی

اوراق اختیار فروش تبعی چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، به تبع داشتن این اوراق، شما اختیار فروش سهام اصلی را (که به آن دارایی پایه یا سهام پایه نیز گفته می‌شود) در قیمتی معین و بدون زیان خواهید داشت. این اوراق توسط خود شرکت صاحب سهام صادر می‌شود.

به زبان ساده، اوراق اختیار فروش بیمه نامه سهام یک شرکت است و از این رو به آن بیمه سهام هم می‌گویند. یک شرکت بورسی با انتشار اوراق تبعی، تضمین می کند که قیمت سهامش ظرف مدت تعیین شده در سررسید (3 ماهه، 6 ماهه، یکساله یا حتی بیشتر) بیشتر از قیمت امروز شده باشد و اگر این چنین نشد، خودش حاضر است سهامتان را به قیمتی تضمین شده از شما خریداری کند. این قیمت تضمین شده را قیمت اعمال اوراق می‌نامیم و مشخص است که قیمت اعمال همواره از قیمت روز سهام بالاتر خواهد بود.

چگونه با این اوراق سهام خود را بیمه کنیم؟

شما می‌توانید حداکثر به تعداد سهامی که از یک شرکت دارید، اوراق اختیار فروش تبعی بخرید و به همان تعداد سهام خود را بیمه کنید. قیمت این اوراق بسیار اندک است به حدی که در مقایسه با دارایی پایه که در اختیار دارید کاملاً مقدار ناچیزی خواهد بود. به عنوان مثال اگر شما 1000 سهم از سهام شرکتی دارید، با خرید 800 ورقه اوراق تبعی تنها به تعداد 800 سهم از سهام خود را بیمه کرده اید و بیش از 1000 ورقه هم نمی‌توانید اوراق اختیار فروش تبعی بخرید. اگر بخرید فاقد اعتبار بوده و پولتان هم عودت داده نمی‌شود.

از آنجا که این اوراق بیمه نامه ی اصل دارایی شماست، شرط اعتبار اوراق تبعی این است که تا زمان سررسید، سهام اصلی خود را (که به آن سهام پایه گفته می‌شود) نگهداری کنید.

اوراق اختیار فروش تبعی چطور سهام را بیمه می‌کند؟

از آنجا که قیمت اعمال، بالاتر از قیمت روز در زمان خود بوده، اگر در موعد سررسید قیمت سهام شرکت مورد نظر از قیمت اعمال بالاتر باشد، مطمئنا سرمایه گذاری شما سود ده بوده است و زیانی به شما وارد نشده که بخواهید از اوراق اختیار فروش استفاده کنید. پس اوراق شما بدون استفاده خواهد ماند و هزینه اولیه ای که برای خرید آن پرداخت کرده بودید هم قابل عودت نخواهد بود. اما توجه داشته باشید که این هزینه به قدری ناچیز بوده که ارزش عودت هم نخواهد داشت. (مثلا چند ده هزار تومان بابت بیمه کردن چند ده میلیون تومان سهام)

اما اگر در موعد سررسید قیمت سهام شرکت کمتر از قیمت اعمال اوراق تبعی باشد، در این صورت  به ازای هر تعداد سهم (دارایی پایه) که توسط اوراق اختیار فروش بیمه کرده اید به شما خسارت تعلق می گیرد. خسارت پرداختی هم قیمتی و هم زمانی خواهد بود که در ادامه با یک مثال به توضیح آن می‌پردازیم:

خسارت قیمتی:

برای مثال تصور کنید شما سهام شرکتی را در قیمت 1400 ریال خریداری کرده اید و آن شرکت اوراق اختیار فروش با قیمت اعمال 1500 ریال منتشر می‌کند و شما این اوراق را خریداری کنید. اگر در موعد سررسید قیمت سهام به قیمت اعمال نرسیده باشد و حتی با افت قیمتی به 1200 ریال رسیده باشد، شما به ازای هر تعداد از سهام پایه که با اوراق اختیار فروش تبعی بیمه کرده اید, علاوه بر مابه التفاوت (در این مثال 300 ریال) درصدی خسارت نیز دریافت می کنید(مثلا 2درصد). پس در این مثال اگرچه قیمت سهام 300 ریال پایین امده اما شما 330 ریال خسارت دریافت می کنید.

خسارت زمانی:

اگر قیمت سهام پایه در موعد سررسید کمتر از قیمت اعمال باشد شما علاوه بر خسارت قیمتی، به ازای تعداد روز های تقویمی تا زمان سررسید خسارت روزشمار دریافت خواهید کرد. میزان این خسارت به قدری است که از حداکثر سود سالانه بانکی نیز بیشتر باشد.

برای نمونه اگر شرکت متعهد به خسارت زمانی 26درصد شده باشد و موعد سررسید 6 ماهه باشد، در صورتی که قیمت سهام پایه به قیمت اعمال نرسیده باشد و همانند مثال قبل 1200 ریال باشد، شما علاوه بر 330 ریال خسارت قیمتی، به ازای هر روز حدود 1 ریال (معادل سود روزشمار سالانه 26درصد) و به ازای 6 ماه حدود 165 ریال خسارت دریافت خواهید کرد.

پس در نهایت علیرغم اینکه قیمت سهام از 1400 به 1200 کاهش یافته، شما برای زیان 200 ریالی به ازای هر سهم، حدود 495 ریال خسارت دریافت می کنید و نه تنها زیانی متحمل نشده اید بلکه به ازای هر سهم 295 ریال هم سود کسب کرده اید. به عبارتی دیگر اگر بدون بیمه کردن سهام پایه در این سرمایه گذاری وارد شده بودید، در پایان 15درصد زیان متحمل می‌شدید، اما اکنون به لطف اوراق اختیار فروش تبعی نه تنها تمام زیان شما جبران می‌شود، بلکه حدود 21درصد هم سود نصیبتان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *