چگونه وارد بازار بورس شویم؟

کد بورسی

برای ورود به بازار بورس و اقدام به سرمایه گذاری در این بازار در اولین قدم نیاز به دریافت کد بورسی دارید. کد بورسی به نوعی کد ملی هر فرد در بازار سرمایه حساب می‌شود و همان ‌طور که کد ملی در برگیرنده اطلاعات هویتی شماست، کد بورسی هم در برگیرنده تمام اطلاعات مرتبط با فعالیت در بازار نظیر اطلاعات هویتی و اطلاعات مالی شما می‌باشد. برای گرفتن کد بورسی باید به یک کارگزار بورس مراجعه کنید.

سجام

سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان یک سامانه زیر ساختی و اطلاعاتی مادر است که هدف آن همان طور که از نام آن پیداست ایجاد یک مرکز اطلاعاتی واحد برای دریافت اطلاعات هویتی و مالی افرادی است و شما با یک مرتبه ثبت اطلاعات خود در این سامانه در مراجعات خود به نهاد های مالی نظیر کارگزاری ها، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های تأمین سرمایه و…  دیگر نیازی به اعلام مجدد اطلاعات فوق نخواهید داشت.

پس تا به اینجا مشخص شد که برای فعالیت در بازار بورس نیازمند کد بورسی هستید. کد بورسی را باید از کارگزاری بگیرید و برای مراجعه به کارگزاری باید ابتدا اطلاعات خود را در سجام ثبت کنید.

 

کارگزار

کارگزار در واقع رابط بین شما و سازمان بورس می‌باشد. برای اینکه فعالیت اشخاص در بازار نظام مند و قابل مدیریت باشد تمامی کسانی که در بازار فعالیت می‌کنند باید از طریق یک کارگزاری به این امر بپردازند. در واقع برای انجام معامله در بازار بورس شما درخواست خرید یا فروش خود را برای کارگزاری ارسال می‌کنید و کارگزاری آن را به سازمان بورس ارسال می‌کند.

شما می‌توانید با روش های مختلفی از جمله مراجعه حضوری به شعب کارگزاری، به صورت تلفنی و یا به صورت برخط (آنلاین) و از طریق سامانه های معاملاتی آنلاین سفارش خود را برای کارگزاری ارسال کنید. در کشور ما ده ها کارگزاری فعالیت می‌کنند که برای دریافت کد بورسی می‌توانید به یکی از آنها مراجعه کنید.

چگونه وارد بازار بورس شویم؟

مراحل ورود به بازار بورس

در اینجا به صورت قدم به قدم شما را برای دریافت کد بورسی و ورود به بازار بورس همراهی می‌کنیم:

گام اول: ثبت نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام)

در اولین مرحله باید وارد سایت سجام به نشانی sejam.ir شوید و در آن ثبت نام کنید. در پایان یک کد ۱۰رقمی دریافت می‌کنید که در مراجعه به کارگزاری باید آن را همراه خود داشته باشد.

گام دوم: ثبت نام اینترنتی در یک کارگزاری

همانطور که گفته شد، برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی دارید. کارگزار در واقع واسط بین شما و بازار بورس می باشد و معاملات سهام توسط کارگزار انجام می شود. پس باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید. ثبت نام کارگزاری ها در دو مرحله غیر حضوری و حضوری انجام می‌شود. برای انجام مرحله غیر حضوری کافیست به وب سایت کارگزاری مورد نظر خود مراجعه و این مرحله را به صورت اینترنتی انجام دهید.

گام سوم: انجام احراز هویت سجام

پس از ثبت ‌نام در سامانه سجام با همراه داشتن شناسنامه کارت ملی و کد ۱۰رقمی پیامک شده از سامانه سجام باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اقدام به احراز هویت ‌کنید. البته امکان احزار هویت به صورت غیرحضوری هم فراهم شده است. برای این منظور در همان سایت سجام به بخش احراز هویت غیر حضوری رجوع کنید.

گام چهارم: تکمیل ثبت نام کارگزاری

همانند احراز هویت سجام، برای تکمیل فرایند ثبت نام در کارگزاری ها نیاز دارید تا مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت داشته باشید. مدارک مورد نیاز برای تکمیل ثبت نام در کارگزاری کارت ملی و شناسنامه می‌باشد. البته علاوه بر مراجعه به شعب کارگزاری ها می‌توانید برای انجام این مرحله به دفاتر پیشخوان هم مراجعه کنید پس بدین ترتیب با یکبار مراجعه به دفاتر پیشخوان می‌توانید هر دو مرحله احراز هویت سجام و تکمیل ثبت نام حضوری را یکجا انجام دهید

پس از تکمیل ثبت نام پس از مدت ۳ تا ۷ روز کاری کد بورسی، کد معاملات برخط (آنلاین) و رمز عبور سامانه معاملاتی آنلاین برای شما ارسال خواهد شد و شما می‌توانید با استفاده از کد معاملات آنلاین و رمز عبور خود وارد سامانه معاملاتی شده و اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *